Subiect "Recalcul pensie militara" Deschis de BUCATA SIMONA la data: 12/22/2010 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcul pensie militara
Scris de: BUCATA SIMONA la data: 12/22/2010 8:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As dori sa va intreb daca programul de calcul al pensiei poate fi folosit si in cazul recalculului pensiilor militare conform noilor adeverinte eliberate de UM-uri?
Re: Recalcul pensie militara
Scris de: la pensie la data: 12/23/2010 2:54am
Calculul cuantumului pensiei militare se face asemanator cu cel calculat prin programul nostru cu urmatoarele modificari :
-Daca ati avut stagii lucrate in grupele de munca I sau II inainte de aprilie 2001 sau conditii deosebite si conditii speciale dupa aprilie 2001 trebuie sa mai faceti o corectie majorand punctajele anuale (le gasiti facand Click pe “Datele introduse”) cu 25 % in cazul stagiilor de gr II sau conditii deosebite si cu 50 % in cazul stagiilor de gr I sau conditii speciale si adaugati numai majorarile la “Punctaj total”.
- Calculati “Punctaj pensie” impartind “Punctaj total” la 20 ani nu asa cum face programul de calcul.
- Calculati valoare pensie inmultind “Punctaj pensie” calculat mai sus cu “Valoare punct pensie” adica 732.80 roni.
Daca aveti nelamuriri reveniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1