Subiect "Plata anticipata contributie" Deschis de Gica la data: 12/23/2010 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Plata anticipata contributie
Scris de: Gica la data: 12/23/2010 11:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
ntrucat la intrebarea adresata dumneavoastra mi-ati comunicat un coeficient inadmisibil pt cca 8 luni ce imi lipsesc pt a indeplini conditiile unei pensionari anticipate fara penalizare, va rog frumos sa ma informati daca pot plati contributiile sociale anticipat pt aceste luni ce imi lipsesc, evitand astfel penalitatile. Va multumesc
Re: Plata anticipata contributie
Scris de: la pensie la data: 12/24/2010 6:32am
Nu este vina noastra ca legea unitara a pensiilor 263/2010 nu mai calculeaza procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale in functie de perioada cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare si acesta se calculeaza numai in functie de perioada de anticipare. In cazul dv perioada de anticipare la data de 03 ianuarie 2011 este de 37 luni si diminuarea conform legii de mai sus este de 27,75 %.
Pentru a putea beneficia de pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 37 ani si 6 luni asa cum v-am spus si in raspunsul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1