Subiect "Suspendarea pensiei conform noii legi din 2011" Deschis de Suciu la data: 12/26/2010 1:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Suspendarea pensiei conform noii legi din 2011
Scris de: Suciu la data: 12/26/2010 1:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am pensie anticipata partiala, venituri ca independent (traducator autorizat MJ), venituri din drepturi de autor (cedate editurii), venituri din alt tip de colaborare (conventie civila).

Am declaratie de asigurare, platesc 31,3 % din venitul minim asigurat, lunar.

Pana acum, dupa legea veche, nu mi s-a suspendat pensia. S-a suspendat numai in cazul categoriilor din I si II.

Cum va fi in cazul meu, de la anul? Conform noii legi, pensia anticipata partiala se suspenda in cazul in care: b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni.

Eu nu cred ca ma mai incadrez in IV pentru ca nu obtin venituri EXCLUSIV din activitati profesionale, obtin si din VI (nu se suspenda). Nu pricep cum va fi in cazul meu!!! Se suspenda pensia sau nu? Continui sa platesc contributia ca si pana acum? Va rog sa ma ajutati. Am citit noua lege, dar tot nu-mi este clar.
Re: Suspendarea pensiei conform noii legi din 2011
Scris de: la pensie la data: 12/28/2010 4:36am
Mai mult decat prevederile legii 263/2010 nu cunoastem.
Credem ca aceste detalii vor fi precizate in Normele de aplicare ale legii 263/2010 care asteptam sa fie publicate.
Re: Suspendarea pensiei conform noii legi din 2011
Scris de: D. S. la data: 01/19/2011 2:32pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Aveti cumva cunostinta cand vor aparea aceste norme?
Re: Suspendarea pensiei conform noii legi din 2011
Scris de: la pensie la data: 01/27/2011 8:03am
Nu avem niciun indiciu decat acela ca acestea trebuie elaborate cat mai repede pentru a se incepe calcularea pensiilor celor care au depus cererile dupa 01 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1