Subiect "Continuarea activitatii dupa pensionare" Deschis de Urdei la data: 12/27/2010 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Continuarea activitatii dupa pensionare
Scris de: Urdei la data: 12/27/2010 8:07am
Gen:B
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare: 44 ani
Alte date:21 ani si 6 luni,grupa a II-a
Intrebare:In Legea 19/2000 la art. 41, alin 5,se spune ca asiguraţii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea unei
pensii pentru limită de vârstă, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, îşi pot
continua activitatea numai cu acordul angajatorului.As dori sa stiu daca si in Legea 263/2010 mai este mentionata aceasta posibilitate. Daca da la ce articol?
Re: Continuarea activitatii dupa pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/28/2010 7:44am
In legea unitara a pensiilor nu mai gasim o prevedere identica celei specificate de dv insa cosideram ca art 118 alin (1) are un continut similar si anume :
“In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari :
a) pensionarii pentru limita de varsta
….”
Prin sintagma “in conditiile legii “ se includ si prevederile :
- art 98 alin (1) litera d din legea 188/1999 Statutul functionarilor publici
- art 56 lit d din legea 53/2003 Codul muncii
Care prin modificarile aduse de legea 49/2010 prevad :
“Contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare “
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1