Subiect "pensionare din invatamant" Deschis de Radu C la data: 12/27/2010 7:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare din invatamant
Scris de: Radu C la data: 12/27/2010 7:06pm
Gen:f
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Va anunt o victorie: am depus cu greu cererea de pensionare din invatamint a sotiei in iulie, ea indeplinind varsta pe 01 iulie. Am cerut pensionarea incepand cu 01 iulie, dar decizia a aparut la sfarsitul lui august cu intrarea in plata la 01 sept(Motivare verbala: asa se face in invatamant) . Am facut contestatie in termen la Casa de pensii a Municipiului Bucuresti, cerand intrarea in plata la 1 iulie, nefiind interzis sa iei salariu si pesie simultan. Dupa 2 luni am primit o noua decizie, care stabileste intrarea in plata pe 29 iulie, data depunerii cererii. Deci se poate. Daca se intampina greutati la depunerea cererii inainte de 1 sept. se trimite cu posta ca scrisoare cu valoare declarata, care are si un inventar, pentru a se dovedi continutul. Trebuie obtinut din timp avizul Inspectoratului scolar, pt a nu se repinge pe motiv de lipsa acte.
Re: pensionare din invatamant
Scris de: la pensie la data: 12/29/2010 2:00am
Ne bucuram de realizarea dv si va felicitam pentru tenacitatea de care ati dat dovada, pentru a vi se respecta drepturile legale.
Din pacate prevederea din art 127 din legea 128/1997 Statutul personalului didactic, privind pensionarea cadrelor didactice cu maxim 3 ani inainte de varsta standard de pensionare, nu v-a mai putea fi invocate dupa 01 ianuarie 2011 deoarece aceasta prevedere a fost abrogata prin legea unitara a pensiilor 263/2010 si prin viitoarea lege a educatiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1