Subiect "Plata contributie asigurari" Deschis de Gica la data: 12/28/2010 3:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Plata contributie asigurari
Scris de: Gica la data: 12/28/2010 3:35pm
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:37,6
Alte date:
Intrebare:Doresc sa ies la pensie din incepand cu anul 2011 datorita disponibilizarilor. Legea noua prevede ca avand 8 ani peste stagiul maxim de cotizare, indeplinesc conditiile de iesire la pensie anticipat. Dar, va intreb, pensia va fi calculata ca si la limita de varsta? Apoi, am mai avut ceva medicale in decursul celor 37,6 luni lucrate, aceste medicale imi vor diminua vechimea? Pot plati contributia pentru aceste medicale astfel incat sa pot beneficia de pensie anticipata nepenalizata? Daca da, cat pot plati ca durata si care e modalitatea de a plati, unde si cum? Va multumesc.
Re: Plata contributie asigurari
Scris de: la pensie la data: 12/29/2010 5:45am
Avand in vedere ca ati dat in mesajele anterioare mereu alte cifre privind stagiul de cotizare va reamintim conditiile de obtinere a pensiei anticipate :
-Sa aveti varsta minima 54 ani si 9 luni pe care o indepliniti
-Sa aveti stagiu de cotizare de minim 37 ani si 6 luni.
Pensia anticipata se calculeaza asemanator cu pensia pentru limita de varsta cu diferenta ca la pensia anticipata nu se iau in calcul, nici ca stagiu si nici la calculul punctajului, stagiile asimilate (pensie de invaliditate, studii universitare sau stagiu militar)
Completarea stagiului de cotizare se poate face prin incheierea unui contract de asigurare sociala, cu plata contributiei lunare, cu Casa de pensii sectoriala dar acest contract nu va completeaza stagiu daca in aceiasi perioada sunteti si angajata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1