Subiect "continuarea muncii dupa venirea deciziei de pensie anticipata partial" Deschis de Anca la data: 12/29/2010 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
continuarea muncii dupa venirea deciziei de pensie anticipata partial
Scris de: Anca la data: 12/29/2010 4:01am
Gen:M
Data nasterii:24 decembrie 1950
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Daca dupa venirea deciziei de pensionare anticipata partiala, penalizarea este una foarte mare, se mai poate continua munca amanindu-se pensia? Spre exemplu, daca dosarul e depus cu data de 3 ianuarie, iar decizia de pensionare vine cu data de 1 martie cu penalizare de 45%, mai poate continua sa mearga la serviciu pina la sfirsitul anului? Cum? Se face o cerere de suspendare a pensiei?
Va multumesc
Re: continuarea muncii dupa venirea deciziei de pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/30/2010 6:39am
Penalizarea este calculata in functie de data la care cereti aceasta pensie (data depunerii dosarului) nu de la data in care primeste decizia. Astfel daca cere pensie anticipata partiala inainte de 24 ianuarie 2011 diminuarea va fi de 45 % indiferent in ce data va veni decizia.
Pensia anticipata partiala se plateste incepand cu data in care depune dovada incetarii activitatii. Aceasta dovada o primeste de la angajator dupa ce acesta a fost anuntat de angajat ca a primit decizia de pensionare anticipata partiala. Daca angajatorul nu este anuntat de primirea deciziei de pensionare si angajatul poate lucra in continuare, acesta nu va cere si nu va depune la Casa de pensii dovada incetarii activitatii iar Casa de pensii va considera pensia anticipata partiala suspendata si nu o va plati. Pentru aceasta nu este obligatoriu sa depuna cerere de suspendare darn u ester au sa fie instiintata Casa de pensii prin o simpla cerere.
Aceasta procedura ascunde si o capcana deoarece atunci cand se va hotara sa inceteze activitatea si va depune dovada incetarii activitatii Casa de pensii va pune in plata pensia din decizia de pensionare fara a mai recalcula pensia cu perioada lucrata de la depunerea dosarului de pensionare pana in data introducerii in plata a pensiei, care perioada va fi luata in calcul numai la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1