Subiect "pensie limita varsta pt handicap grav" Deschis de Daniel Cuteanu la data: 03/24/2008 11:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta pt handicap grav
Scris de: Daniel Cuteanu la data: 03/24/2008 11:26am
Multumesc pentru raspunsuri. Revin cu amanunte. am 44 ani, 21 ani lucrati, am avut handicap preexistent calitatii de asigurat, respectiv actele medicale de la incorporare din 1981 cand am fost declarat inapt pt serviciu militar, dupa normele actuale fiind incadrat in gradul 3 (mediu) de handicap, eu angajandu-ma in 1982. Din 1992 am fost incadrat in gr 2(accentuat) iar de anul acesta in gr 1 (grav). Am intrebat si la comisia de expertiza si ma incadrez la pensionare la 50 ani, cu 15 ani reducere varsta. Ma intereseaza ce punctaj voi avea, adica punctajul total pe care l=am realizat se imparte la 11,66 (11 ani si 8 luni cat reprezinta stagiul minim de cotizare), sau la 35 (cat reprezinta stagiul complet de cotizare) ?

Cu stima
Daniel Cuteanu
Re: pensie limita varsta pt handicap grav
Scris de: lapensie la data: 03/24/2008 10:15pm
Amanuntele cu care ati revenit nu lamuresc situatia dv ci ridica noi probleme.
Parerea noastra este ca nu va incadrati in art.47. care prevede:
- alin. a) realizarea a unui stagiu de 11 ani si 8 luni in conditii de handicap grav preexistent . Acesta da dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 15 ani si reducerea stagiului (cu care se impart punctele obtinute) la 11,66.
-alin. b) realizarea unui stagiu de 23 ani si 4 luni in conditii de handicap accentuat preexistent. Acesta da dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si reducerea stagiului ( cu care se impart punctele obtinute) la 23,33.
-alin. c) realizarea unui stagiu de 35 ani in conditii de handicap mediu preexistent. Acesta da dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani fara a reduce stagiu, acesta ramanand 35 ani.
Din datele transmise rezulta ca dv aveti realizati (lucrati sau cotizati) 10 ani in conditii de handicap mediu, 11 ani in conditii de handicap accentuat si nimic in conditii de handicap grav, pentruca ati spus ca aveti pensie de invaliditate deci nu mai lucrati.
Sincer ne pare rau ca nu putem sa fim de parerea dv. Daca obtineti de la Casa de Pensii incadrarea in art.47 alin.a) ne vom bucura impreuna cu dv si suntem de parere ca in acest caz cifra cu care se impart punctele este 11,66.
In cazul in care nu veti obtine aceasta incadrare credem ca aveti o compensare prin faptul ca numarul de puncte creste cu 0.75 puncte pe an iar la iesirea la pensie la limita de varsta daca pensia calculata este mai mica decat cea de invaliditate puteti opta pentru cea mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1