Subiect "contributie" Deschis de Anton Dumitru la data: 01/04/2011 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie
Scris de: Anton Dumitru la data: 01/04/2011 4:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:AM O FATA CARE LUCREAZA CA MANAGER LA UN MAGAZIN DE MODA A FIRMEI "FENDI" IN DUBAI.POATE SA-SI PLATEASCA CONTRIBUTIA PENTRU PENSIE AICI IN ROMANIA? DACA DA UNDE ,CIT SAU CARE E PROCEDURA?
Re: contributie
Scris de: la pensie la data: 01/05/2011 7:30am
Conform art 5 din legea unitara a pensiilor 263/2010 pot fi asigurati in sistemul public de pensii :
- alin (1) :cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi care au domiciliul sau resedinta in Romania
- alin (2) : cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi care nu au domiciliul sau resedinta in Romania in conditiile prevazute de instrumentele juridice cu caracter international la care Romania este parte
Fica dv nu se incadreaza in niciunul din aceste aliniate deoarece nu are domiciliul sau resedinta in Romania iar in privinta instrumentelor juridice cu caracter international in domeniul asigurarilor sociale la care Romania este parte cunoastem numai Acordurile Bilaterale incheiate cu alte state.
Romania nu are incheiat acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale cu Dubai.
Mai multe informatii puteti obtine de la actuala Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) fosta CNPAS
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1