Subiect "Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia anticipată" Deschis de Teodora Alexandru la data: 01/04/2011 9:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia anticipată
Scris de: Teodora Alexandru la data: 01/04/2011 9:55am
Gen: Feminin
Data nasterii: 07.03.1953.
Stagiul de cotizare: - Total stagiu de cotizare realizat = 33 ani, 6 luni ÅŸi o zile.
Alte date: - Stagiul complet de cotizare = 28 ani, 8 luni.
- Condiţii deosebite = 3 ani, 4 luni şi 13 zile.
- Condiţii normale = 29 ani, 6 luni şi 19 zile.
- număr puncte realizate = 31.92844.
- Mi-a fost acordată pensia de invaliditate, gradul III pentru boală obişnuită, la data de 27.01.2010.
Intrebare: Vă rog să-mi răspundeţi la următoarele întrebări :
1) Este posibilă trecerea de la pensia de invaliditate la pensia anticipată ?
Vă întreb acest lucru pentru că este posibil ca la data de 17.01.2011 când va avea loc revizuirea medicală anuală să nu mi se mai acorde această pensie de invaliditate.
Aş dori să trec de la pensia de invaliditate la pensia anticipată chiar şi înainte de a avea loc revizuirea medicală anuală.
2) Dacă este posibilă această schimbare vă rog să-mi comunicaţi ce demersuri trebuie să întreprind şi ce acte îmi sunt necesare. Menţionez că, Cartea mea de muncă se află la Casa de pensii.
Aştept răspunsurile dvs. cât mai curând posibil.
Cu mulţumiri anticipate, Teodora Alexandru.
Re: Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia anticipată
Scris de: la pensie la data: 01/06/2011 7:43am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata cu 13,50 % ) incepand cu 07 ianuarie 2011.
Nu intelegem din ce cauza sunteti ingrijorata deoarece conform art 79 alin (1) lit c din legea unitara a pensiilor 263/2010 nu trebuie sa mai fiti supusa revizuirii medicale pana la transformarea acesteia in pensie pentru limita de varsta.
Pentru pensie anticipata partiala nu trebuie sa depuneti alte acte la Casa teritoriala de pensii afara de cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1