Subiect "virsta pensionare" Deschis de marina stanculescu la data: 01/04/2011 12:06pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta pensionare
Scris de: marina stanculescu la data: 01/04/2011 12:06pm
Gen:f
Data nasterii:28 iulie 1956
Stagiul de cotizare:29 ani 10 luni 12 zile
Alte date:
Intrebare: buna ziua,
as dori sa ma lamuriti care este virsta si conditiile de pensionare anticipata si la limita de virsta ma refer in special la stagiile comple de cotizare avind urmatoarele date:
stagiul de cotizare de 29 ani 10 luni si 12 zile in care intra si stagiul asimilitat de 3 ani aferent studiilor universitare, este pina la 1 iulie 2009, cind am fost pensionata medical. In prezent sunt pensionata cu gradul III de invaliditate si angajata cu jumatate de norma din data de 1 septembrie 2010.cu multumiri
Re: virsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/07/2011 7:15am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 % ) dupa 28 noiembrie 2011 daca indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani si 5 luni. Din pacate la stagiul de cotizare pentru pensie anticipata partiala nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si perioada de pensie de invaliditate. Avand in vedere ca fara aceste stagii la 1 septembrie 2010 aveati stagiul de cotizare de 26 ani si 10 luni lucrand cu jumatate de norma pana la 28 noiembrie 2016 nu realizati stagiul de cotizare pentru a putea cere pensie anticipata partiala.
Re: virsta pensionare
Scris de: marina la data: 01/07/2011 12:20pm
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni.
Aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 % ) dupa 28 noiembrie 2011 daca indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani si 5 luni. Din pacate la stagiul de cotizare pentru pensie anticipata partiala nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si perioada de pensie de invaliditate. Avand in vedere ca fara aceste stagii la 1 septembrie 2010 aveati stagiul de cotizare de 26 ani si 10 luni lucrand cu jumatate de norma pana la 28 noiembrie 2016 nu realizati stagiul de cotizare pentru a putea cere pensie anticipata partiala.



multumesc pentru raspuns
asa mai avea ceva de lamurit daca se poate
la data pensionarii gr III stagiul de cotizare era de 29 ani 10 luni si 12 zile,pina la data cind o sa am reviziurea in anul 2011 eu o sa implinesc virsta de 55 ani si lucrind cu jumatate de norma voi depasi stagiul complet de cotizare(care am inteles ca trebuie sa fie de 30 de ani si 5 luni)In aceste conditii o sa trebuiasca sa ma mai prezit la comisia de expertiza si dupa implinirea virstei de 55 de ani ...multumesc anticipat
Re: virsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/13/2011 3:25am
Nu cunoastem instructiunile interne ale comisiei de expertiza dar si noi consideram ca stagiul de cotizare lucrat cu jumatate de norma trebuie sa vi se ia in calculul stagiului de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si atunci cand indepliniti conditiile sa aveti varsta mai mare de 55 ani si 5 luni si stagiul de cotizare mai mare de 30 ani si 5 luni sa fiti scutita de prezentarea periodica la comisia de expertiza medicala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1