Subiect "daca am introdus corect datele" Deschis de SERBAN SIMONA la data: 01/05/2011 1:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca am introdus corect datele
Scris de: SERBAN SIMONA la data: 01/05/2011 1:54am
Gen:f
Data nasterii:09.03.1953
Stagiul de cotizare:din calcul mi-au iesit 359 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca am introdus corect datele deoarece mi se pare ca pensia estimata este foarte mica.In interfata initiala am dat datele personale iar la stagii(militar si facultate nu este cazul)am lasat 0 inclusiv la asigurari sociale deoarece nu am stiu ce sa scriu .Apoi pentru fiecare luna(an)lucrata,am scris in tabel salariul din cartea de munca.Dupa tabel, ar trebui sa ies la pensie pt. limita de varsta in iulie 2012 dar eu doresc daca se poate sa beneficiez de pensie anticipata partila.Va multumesc.
Re: daca am introdus corect datele
Scris de: la pensie la data: 01/08/2011 3:53am
Exista ceva erori in introducerea datelor si anume :
1 In perioada iunie – decembrie 1975 ati selectat codul “L” fara sa puneti salariu. Daca in aceasta perioada nu ati lucrat selectati ”-“ in coloana de coduri.
2. Nu ati completat nimic in coloana de sporuri. Chiar daca nu ati avut alte sporuri vi se acorda din oficiu spor de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Pentru dv am calculat noi sporul de vechime inainte de aprilie 1992 considerand ca in perioada iunie –decembrie 1975 nu ati lucrat.
Acest spor este :
-Intre martie 1986 – februarie 1988 3 %
-Intre martie 1988 – martie1992 6 %
Incepand din aprilie 1992 sporul de vechime ar fi trebuit sa fie inclus in salariu. Daca in cazul dv sporul de vechime nu a fost introdus in salariu trebuie sa luati o adeverinta de la intreprinderea la care ati lucrat, pe care sa o anexati dosarului de pensie.
In adeverinte trebuie trecute si alte sporuri de care ati beneficiat.
Aceste sporuri trebuie introduse in programul de calcul pensie.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 13,5 % daca o cereti la 09 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1