Subiect "Varsta pensionare" Deschis de Savin Maria la data: 01/05/2011 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensionare
Scris de: Savin Maria la data: 01/05/2011 6:15am
Gen:f
Data nasterii:28.01.1953
Stagiul de cotizare: 36 ani si 6 luni si 6 ani la CAP(Cooperativa agricola de productie)
Alte date:
Intrebare:La ce varsta ma pot pensiona la limita de varst?
Si daca ma pensionez in lunile urmatoare anticipat care este procentul de penalizare.
Multumesc anticopat
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/08/2011 6:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni.
Perioada de 6 ani lucrata la CAP nu se ia in calcul ca 6 ani vechime ci se calculeaza de catre Casa de Pensii Teritoriala in ani utili, in functie de numarul de norme lucrate in fiecare an. Pentru aceasta trebuie sa mergeti la Casa de pensii teritoriala de care apartineti cu dovada pe care o aveti, pentru perioada lucrata la CAP.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata daca stagiul dv de cotizare cumulat cu anii utili calculat pentru stagiul lucrat la CAP.este mai mare de 36 ani si 8 luni. Daca nu realizati acest stagiu de cotizare aveti dreptul la pensie anticipata partiala cu diminuarea de 12 % daca o cereti dupa 28 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1