Subiect "Informare.." Deschis de Veres Pirosca la data: 01/06/2011 12:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Informare..
Scris de: Veres Pirosca la data: 01/06/2011 12:12pm
Gen:f
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, la multi ani!!
Ma numesc Veres Pirosca (nascuta 20.04.1953) si am decizia de pensionare anticipata partiala cu nr 103923/30.07.2009, (cu o vechime de 35 de ani, 10 luni, 28 zile in campul muncii la data respectiva) Nu am beneficiat de acest drep inca pt. ca am ramas in continuare la locul de munca (in conformitate cu posibilitatea pusa la dispozitie de legislatie) Va rog sa-mi raspundeti daca dupa intrarea in vigoare a noii legi de pensionare decizia pe care o am va mai fii valabila si pot beneficia de decizie la cerere.
Cu multumiri si deosebit respect.
Re: Informare..
Scris de: la pensie la data: 01/12/2011 2:10am
Decizia dv de pensionare este valabila si dupa intrarea in vigoare a legii unitare a pensiilor 263/2010.
Daca dupa obtinerea deciziei pentru pensia anticipata partiala nu ati incetat activitatea si nu ati depus dovada incetarii activitatii la Casa de pensii pensia dv se considera suspendata.
Daca doriti sa beneficiati de pensiea anticipata partiala trebuie sa depuneti o cerere la care atasati dovada incetarii activitatii,
In acest caz vi se va plati pensia conform deciziei primite in 2009 fara sa vi se recalculeze pensia cu stagiul lucrat dupa primirea deciziei de pensionare. Perioada lucrata dupa primirea deciziei de pensionare va fi luata in calcul la pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1