Subiect "buna" Deschis de adelina hopartean la data: 01/06/2011 12:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
buna
Scris de: adelina hopartean la data: 01/06/2011 12:33pm
Gen:buna,
Data nasterii:24.o7.1956
Stagiul de cotizare:peste 30 de ani
Alte date:
Intrebare:mi s-a intocmit dosarul de pensie luna aceasta si trebuia sa primesc decizia incepand cu luna februarie si totusi astazi cand am fost la casa de pensii mi s-a spus ca s-a prelungit cu 6 luni pana cand imi voi putea depune actele .intrebarea mea este :chiar nu exista nici o sansa sa primesc acum in luna februarie decizia ?trebuie sa astept inca 6 luni?avand in vedere perioada de cotizare nu exista nici o exceptie?ceva ..va rog cu disperare daca puteti sa ma ajutati cu niste amanunte..va mulktumesc
Re: buna
Scris de: la pensie la data: 01/12/2011 2:31am
Ne pare rau ca nu va putem ajuta si pentru intarzierea raspunsului.
Deasemeni regretam ca va informam ca prelungirea este de 6 luni dar nu din februarie ci din iulie cand aveati dreptul la pensie anticipata partiala dupa vechea lege 19/2000.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45%) in 24 ianuarie 2012 dar pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1