Subiect "Asimilare grupa I de munca-conditii speciale" Deschis de Petrini la data: 01/07/2011 12:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Asimilare grupa I de munca-conditii speciale
Scris de: Petrini la data: 01/07/2011 12:42pm
Gen:M
Data nasterii:22.august 1954
Stagiul de cotizare:
9 ani gr I in perioada 1980-1985; 1991-1995;
5 ani gr II 1986-1991

Alte date:
Intrebare:

1. Mi s-a eliberat adeverinta care imi confirma ca am beneficiat de gr.I in perioada sus amintita.
Din intamplare am dat de Legea 226/2006 care spune:
Art. 2 ,, (2) Sunt asimilate stagiului de cotizare in conditii speciale perioadele de timp anterioare intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, in care asiguratii si-au desfasurat activitatea, pe durata programului normal de lucru din luna respectiva, in locurile de munca incadrate conform legislatiei anterioare in grupa I de munca si care, potrivit prezentei legi, sunt incadrate in conditii speciale.
Conform Anexei I activitatea este incadrata la punctul 24
Mentionez ca in anul 2000 sectia TURNATORIE s-a desfiintat.
Intrebare:
Adeverinta in care se specifica gr I este corect intocmita? sau trebuia sa asimileze gr I cu stagiu in conditii speciale? daca am dreptate, trebuie sa cer anularea adeverintei si emiterea alteia in care sa mi se asimileze gr I cu stagiu in cond.speciale?

2. In cazul in care mi se asimileza gr I cu stagiul in cond speciale, acesta se cumuleaza cu stagiul gr II pentru reducerea varstei de pensionare ?
Va multumesc
Re: Asimilare grupa I de munca-conditii speciale
Scris de: Petrini la data: 01/07/2011 12:53pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
S-au se respecta Anexa II unde intreprinderea la care lucrez nu apare?
Si atunci conform noii legi a pensiilor gr I se asimileaza cu stagiu in cond. deosebite.
Iar in NORME TEHNICE din 24 iulie 2006 scrie la
ART. 11. Se asimilează stagiilor de cotizare în condiţii speciale perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care asiguraţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute în anexa nr. 1 la Legea nr. 226/2006 pe durata programului normal de lucru din fiecare luna, numai în locurile de munca din cadrul unităţilor prevăzute în anexa nr. 2 la aceasta lege, activităţi încadrate, conform legislaţiei anterioare acestei date, în grupa I de munca.
Nu mai inteleg nimic.
Re: Asimilare grupa I de munca-conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 01/12/2011 9:13am
Nu ati precizat cand a fost eliberata adeverinta privind stagiul in gr I de munca. Ultimile instructiuni prevad ca adeverinta sa contina incadrarea in grupele de munca conform anexelor Ordinelor 50/1990 si 125/1990 al Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Orotirii Sociale precum si incadrarea in anexele legii 226/2006.
Noi credem ca aveti nevoie de o noua adeverinta dar consideram ca este bine sa va adresati mai intai Casei Teritoriale de Pensii de care apartine domiciliul dv pentru a fi convins ca nu vi se accepta adeverinta.
Pentru incadrarea in anexele legii 226/2006 trebuie sa va regasiti in ambele anexe deoarece nu toate locurile de munca din turnatorii se incadreaza in conditii speciale ci numai cele de la unitatile specificate in anexa 2 a legii 226/2006 pentruca aceasta incadrare s-a facut prin intocmirea unor documentatii pentru care s-a primit avizul organelor competente. Unitatile care nu au intocmit documentatiile nu au primit avizul si nu li s-a facut incadrarea in grupa conditii speciale. In cazul dv sectia in care ati lucrat fiind desfiintata la data elaborarii legii 226/2006 presupunem ca nu au mai fost intocmita documentatia de incadrare in aceasta lege.
In cazul in care un potential pensionar are atat stagii in conditii speciale cat si in conditii deosebite reducerile varstei de pensionare pentru cele doua grupe de munca se cumuleaza.
Re: Asimilare grupa I de munca-conditii speciale
Scris de: Petrini la data: 01/13/2011 8:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

1. Adeverinta pentru cei 9 ani gr I in perioada 1980-1985; 1991-1995; a fost eliberata in 10.08.2010.

In adeverinta se specifica atat pentru perioada 1980-1985 cat si 1991-1995 ca am fost incadrat in gr. I conform Hotararii Consiliului de Administratie nr. 2 din 21.01,1991, temeiul juridic Ord. 50-1990, anexa I, PCT.25. Deci aceeasi fraza pentru cele doua intervale , nici vorba si de Ordinul 125/1990.
Am inteles din cele expuse de dvs. ca gr I nu mi se asimileaza la cond. speciale -si e firesc pentru ca unitatea nu e specificata in anexa 2 a legii 226/2006.
Dar sa inteleg, ca in acelasi timp adeverinta nu e corect intocmita nespecificandu-se Ordinul 125/1990 pentru perioada 1991-1995?


2. In conditiile noii legi, pentru perioada lucrata in gr I ,voi beneficia de cresterea cu 6 luni a vechimii in munca pentru fiecare an lucrat in gr I ?


3. Un fost angajat la aceeasi sectie cu mine si care are 18 ani in gr I , varsta de 56 ani pe care-i va implini in septembrie 2011, a primit asigurari de la CP ca va iesi la pensie in septembrie a.c. pentru ca beneficiaza de reducere pt gr. I . Au dreptate, sau ...??
Cu stima
Re: Asimilare grupa I de munca-conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 01/20/2011 7:13am
Noi v-am informat ce prevede legislatia in aceasta privinta.
Nu va putem da asigurari cum va judeca functionarul de la ghiseul Casei de pensii si pentru a vedea daca adeverinta va fi acceptata trebuie sa o aratati si cum a facut cunostinta dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1