Subiect "La ce data pot iesi la pensie" Deschis de NISTOR AUREL IOAN la data: 01/08/2011 9:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
La ce data pot iesi la pensie
Scris de: NISTOR AUREL IOAN la data: 01/08/2011 9:49am
Gen:M
Data nasterii:10.02.1953
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:Intre perioada oct.1978-martie2006 am fost sef ferma in agricultura.De la ultima data si pina in prezent lucrez in asigurari.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cind voi iesi la pensie si daca mai beneficiez de gr.2,pentru ca aud multe versiuni.Va multumesc anticipat
Re: La ce data pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2011 4:37am
Datele prezentate de dv sunt confuze si nu putem da un raspuns clar.
Nu ati precizat in ce perioada ati beneficiat de gr II de munca si daca in agricultura ati fost angajat cu carnet de munca si ati fost retribuit cu salariu lunar.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca, in 10 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu exista nici o restrictie in recunoasterea si acordarea de avantaje pentru stagiile de gr II de munca daca acestea sunt dovedite cu adeverinte corecte.
Puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare daca prezentati dovada valabila pentru un stagiu de cotizare lucrat in gr II mai mare de 6 ani si daca impreuna cu sporul de vechime pentru stagiul lucrat in gr II realizati un stagiu de cotizare de minim 35 vani.
Pentru stagiul de cotizare in gr II primiti un spor de vechime de 3 luni pentru un an intreg de stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1