Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de Calin la data: 01/12/2011 10:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: Calin la data: 01/12/2011 10:08am
Gen:Barbat
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsuile anterioare.
1. In 12.2007, la 59 ani si 4 luni, am iesit la pensie conf L 223/2007 cu un stagiu complet de cotizare de 31 ani si 6 luni. Am lucrat in continuare 2 ani si 2 luni iar la recalcularea pensiei nmi s-a considerat un stagiu de 34 ani pentru aceasta perioada. Este corect sau trebuia mentinut stagiul initial de 31,5 ani?
2. Am lucrat efectiv 38 de ani iar din Decizie rezulta un stagiu de cotizare de 54 de ani (nu stiu cum se calculeaza). Pentru aceasta diferenta de 16 ani se acorda punctaj suplimentar la pensie? Cum se calculeaza?
3. Dar pentru diferenta dintre anii lucrati si stagiul complet de cotizare considerat, se acorda punctaj suplimentar?( 38 - 31,5 = 6,5)
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/18/2011 9:10am
1. In normele de aplicare ale legii pensiilor 19/2000 nu se face precizarea privind modul de calcul a perioadei lucrate dupa data iesirii la pensie dar Casa de pensii asa procedeaza pentru calculul punctajului pentru aceasta perioada utilizeaza stagiul complet de cotizare iar dv aveti stagiul complet de cotizare de 34 ani.
2. Sporul de stagiu de 16 ani este calculat in functie de grupele de munca in care au fost incadrate stagiile dv de munca acordanduse un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in gr II de munca si un spor de vechime de 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in gr I de munca.
Pentru aceste sporuri de vechime ati primit un punctaj suplimentar in luna octombrie 2008 conform OU 100/2008 si urmeaza sa mai primiti un punctaj suplimentar conform OU 209/2008 (dupa ultimile reglementari in ianuarie 2011 dar nu suntem siguri ca se va respecta aceasta data)
Punctajul suplimentar conform OU 100/2008 se calculeaza asa cum explicam noi pe pagina principala a site-ului la Va puteti calcula/Punctaj grupa de munca.
Punctajul suplimentar conform OU 209/2008 se calculeaza prin majorarea cu 25 % a punctajului anual pe perioada stagiului lucrat in gr II sau conditii deosebite si majorarea cu 50 % a punctajului anual pe perioada stagiului lucrat in gr I sau conditii speciale.
3 Pentru diferenta intre cei 38 ani lucrati si stagiul complet de cotizare de 31,50 ati beneficiat prin faptul ca s-a calculat suma punctajelor anuale pe toata perioada lucrata de 38 ani si apoi s-a calculate punctajul mediu impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare de 31,50 % obtinanduse astfel un punctaj mediu mai mare decat daca s-ar fi impartit la 38 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1