Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Ciocan Rodica la data: 01/13/2011 1:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Ciocan Rodica la data: 01/13/2011 1:59am
Gen:F
Data nasterii:01..07.1956
Stagiul de cotizare:30ani si 5luni
Alte date:am 4ani facultate, am lucrat 6ani si 9luni in gr.I si 9ani in gr.II.
Intrebare:cand pot iesi la pensie pt. limita de3 varsta, dar anticipata si cat este penalizarea ?
Va multumesc.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/19/2011 6:36am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 01 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 6 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si pentru stagiul de 9 ani in gr II de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumulate cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 11 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi 2 variante de pensionare, in functie de grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I, informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani
Pentru stagiul de 9 ani de gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 1 an si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 01 iulie 2012.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 15 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 01 ianuarie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 4,5 % in varianta 1 si cu 18 % in varianta 2) in 01 ianuarie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1