Subiect "calcul virsta pensionare" Deschis de ailenei mitica la data: 01/13/2011 2:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul virsta pensionare
Scris de: ailenei mitica la data: 01/13/2011 2:12am
Gen:m
Data nasterii:17.07.1960
Stagiul de cotizare:32aniinclusiv stagiul militar de 1an si 4 luni
Alte date:20ani in grupa I
Intrebare:la ce virsta ma pot pensiona conform noi legi a pensiilor?
Re: calcul virsta pensionare
Scris de: la pensii la data: 01/19/2011 6:55am
Ati mai pus aceasta intrebare cu alte date privind stagiile in grupele de munca in care v-am sfatuit sa va informati privind echivalarea stagiului in gr I si observam ca nu v-ati informat asa ca suntem obligati sa va raspundem tot in variante.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 17 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 20 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de 42 ani
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 17 iulie 2015.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 17 ianuarie 2021.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) in 17 iulie 2020 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 43 ani luand in calcul sporul de vechime pentru grupa de munca si fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1