Subiect "spor caldura,acord lunar in proiectare" Deschis de savu virgil la data: 01/13/2011 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor caldura,acord lunar in proiectare
Scris de: savu virgil la data: 01/13/2011 5:24am
Gen:B
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:33ani-6 luni
Alte date:1983 am fost detasat din proiectare la ARCOM-LIBYA
Intrebare:Am cerut la ARCOM adeverinta pt.gr.2-a de munca si mi-au raspuns ca deoarece vin din proiectare nu pot a-mi dea decat spor de caldura 6 luni pe an.In ce consta acest spor si daca este recunoscut la calcularea pensiei.(adeverinta urmeaza s-o primesc),Daca eram detasat de la o intreprindere de constructii imi dadeau si gr.2a asa imi dau doar spor de caldura.In PROIECTARE am lucrat 9 ani si lunar primeam acord 25-35%in plus la salariu,ceea ce am inteles ca nu se ia in calcul la pensie decat daca-i actionezi in instanta pentru acest acord permanent.Va multumesc !Am cautat atat cat ma pricep in legislatie dar nu am gasit un raspuns.
Re: spor caldura,acord lunar in proiectare
Scris de: la pensie la data: 01/19/2011 8:06am
Pentru perioada lucrat inainte de aprilie 2001 sunt luate in calculul pensiei sporurile permanente atribuite conform legilor 57 /1974 si 49/1992 printre care si sporurile pentru conditiile de munca denumite cu diverse nume printre care credem ca poate fi incadrat si sporul la care va referiti, daca pentru acest spor prezentati o adeverinta intocmita corect.
Acest spor este un spor in bani, considerat permanent daca a fost acordat o perioada de timp, si se cumuleaza la salariul tarifar asa cum se cumuleaza sporul de vechime.
Noi credem ca pentru acest spor nu trebuie sa ii actionati in instanta. Cei care au lucrat in proiectari trebuie sa deschida o actiune in justitie pentru a li se recunoaste sumele castigate in accord peste salariul tarifar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1