Subiect "pensie partiala" Deschis de ionita aurelia la data: 01/13/2011 10:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie partiala
Scris de: ionita aurelia la data: 01/13/2011 10:25am
Gen:feminin
Data nasterii:aprilie 1953
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:intrebarea mea este daca pot iesi partial anticipat. Eu lucrez cu acte in regula in italia, dar aici abia la implinirea varstei de 60 de ani imi vor da adeverinta cu inca 10 ani vechime. Este vreo solutie la problema mea?
multumesc
Re: pensie partiala
Scris de: la pensie la data: 01/19/2011 9:17am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 in vigoare acum in Romania si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata ) dupa varsta de 54 ani si 5 luni daca ati avea stagiul de cotizare mai mare de 28 ani si 10 luni dar pentru aceasta pensie nu este recunoscut stagiul de cotizare in Italia.
Stagiul de cotizare in Italia.se recunoaste in Romania pentru deschiderea dreptului la pensie (nu intra in calculul valorii pensiei) pentru celelalte tipuri de pensie din care pentru dv este de luat in seama pensia la limita de varsta. Dar pentru pensia pentru limita de varsta pentru deschiderea dreptului la pensie se pune numai conditia sa aveti stagiul minim de cotizare pe care il aveti deja lucrat in tara.
Este posibil ca stagiul cotizat in Romania sa va foloseasca pentru deschiderea dreptului la pensie in Italia, nu cunoastem legislatia din Italia.
In cazul cand asiguratii au stagii de cotizare in Romania si in o tara cu care Romania are incheiat Acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale (Romania are incheiate astfel de acorduri cu toate tarile di UE) se calculeaza pensia separat in cele doua tari conform legislatiei din acea tara si cele doua pensii pot fi cumulate la domiciliul acestei persoane. Dosarele de pensionare pot fi depuse separate in cele doua tari sau in tara de domiciliu pentru ambele tari.
Pentru mai multe informatii accesati site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1