Subiect "calcul pensie" Deschis de otilia buzgau la data: 01/13/2011 10:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: otilia buzgau la data: 01/13/2011 10:31am
Gen:feminin
Data nasterii:03.05.1955
Stagiul de cotizare:34 ani si 5 luni
Alte date: doresc sa ma pensionez anul acesta si as dori sa stiu cand in care modalitate de pensionare, anticipata, anticipata partial ma incadrez. Mentionez ca am lucrat 5 ani in grupa a 2 a de munca si cei 34 de ani au fost lucrati in baia mare, care din cate stiu eu, reduc varsta de pensionare cu 2 ani, fiind una din localitatile incadrate in categoria de loclitati poluate.


va multumesc.



Intrebare:
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/19/2011 9:43am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 03 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luni.
Pentru stagiul de 5 ani in grupa II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare dar nu beneficiati si de reducerea varstei de pensionare pentruca acest stagiu este sub minimumul de 6 ani pentru care se acorda aceasta reducere.
Aveati dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata ) de la varsta de 55 ani si 1 luna adica din 03 iunie 2010 insa acest drept a fost sistat pana in 01 ianuarie 2011.
Pentru faptul ca ati locuit in orasul Baia Mare sau pe o raza mai mica de 8 Km de acest oras aveti dreptul la scaderea cu 2 ani a perioadei care intra in calculul diminuarii pensiei anticipate partiale . Astfel daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 03 februarie 2011 diminuarea pensiei anticipate partiale nu se va calcula pentru anticiparea de 52 de luni ci pentru 28 luni iar diminuarea va fi de 21 % .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1