Subiect "intrebare" Deschis de Isaac Fineas la data: 01/13/2011 12:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Isaac Fineas la data: 01/13/2011 12:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti,daca considerati a fi pertinenta intrebarea mea;in situatia in care intreprinderea la care am lucrat mi-a eliberat adeverinta in care se spune ca activitatea mea dinainte de 2001 efectuata in gr.1-a de munca ,,se regaseste conform legii 226/2006 privind incadrarea in locuri de munca in conditii speciale anexa nr 1 la pozitia 23a,b",exista vreun cadru legal ca cei de la Casa de pensii sa nu recunoasca valabilitatea celor consemnate in aceasta adeverinta, emisa cu respectarea legii?Si daca se intampla acest lucru,cum imi pot castiga drepturile?Va multumesc.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/20/2011 3:07am
Intrebarea este indubitabil pertinenta.
Nerecunoasterea adeverintei de catre Casa de pensii poate fi obiectiva sau subiectiva. Poate fi obiectiva deoarece adeverinta pe langa cele communicate de dv trebuie sa mai contina si alte informatii conform unor instructiuni pe care le au cei care elibereaza adeverintele.
Dumneavoastra trebuie sa cereti motivatia respingerii si sa o analizati. Daca adeverinta a fost respinsa motivanduse ca aceasta nu a fost intocmita corect conform instructiunilor atunci trebuie sa cereti angajatorului sa va elibereze o adeverinta cu toate informatiile necesare.
Daca dv considerati ca motivul respingerii este nemotivat atunci puteti deschide actiune juridical la tribunal in care prezentati argumentatia dv iar acesta analizeaza si hotaraste cine are dreptate.
Aceasta actiune la tribunalul territorial de care apartineti este scutita de taxa de timbru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1