Subiect "intrebare" Deschis de constantin la data: 01/15/2011 3:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: constantin la data: 01/15/2011 3:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog foarte mult sa-mi spuneti din felul in care este formulat art.17,alin.(2),lit b),din legea unitara a pensiilor,se poate intelege ca prevederile art.55,alin.(1),lit.c)se aplica doar in cazul celor care beneficiaza de prevederile Decretului-lege 118/1990 NUMAI din perioada dinainte de 2001?Va intreb deoarece eu beneficiez de drepturile prevazute de acest decret-lege din 2008,iar de la casa de pensii mi s-a spus ca deocamdata nu mi se poate raspunde la aceasta intrebare deoarece n-au primit inca metodologia de aplicare a legii 263/2010.
As vrea sa va mai intreb,din art.60,alin.1 se intelege ca pentru reducerea varstelor standard de pensionare se cumuleaza sporul datorat activitatii desfasurate in conditii speciale cu cel acordat pentru fiecare an de privare de libertate din motive politice?
Va multumesc pentru raspuns!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/21/2011 9:25am
Credem ca faceti confuzie intre datele cand ati obtinut dovda ca beneficiar al Decretului-Lege 118/1990 si perioda in care in care ati suferit persecutarea.
Intelesul prevederilor art 17 alin (2) litera b si art 55 alin (1) litera c trebuie inteleasa ca se recunoaste stagiul de cotizare si reducerea varstei de pensionare acordate beneficiarilor legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001(evident care mai este in vigoare), deci si a prevedrilor decretului-lege 118/1990 indiferent cand au fost recunoscute aceste drepturi..
Perioada pentru care se aplica prevederile acestui decret-lege este intre aprilie 1945 – decembrie 1989
Evident ca reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in conditii speciale se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru perioada in care beneficiati de prevederilor decretului-lege 118/1990 fara a depasi 13 ani, deoarece ambele reduceri fac parte din art 55 al legii unitare a pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1