Subiect "Legea 263/2010" Deschis de Popescu Victor la data: 01/16/2011 7:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea 263/2010
Scris de: Popescu Victor la data: 01/16/2011 7:45am
Gen:Masculin
Data nasterii:28.04.1949
Stagiul de cotizare:41ani 9 luni 17 zile
Alte date:
Intrebare:
1. Am lucrat la o intreprindere care actualmente nu mai exista
2. Cetateanul care are arhiva refuza sa-mi dea adeverinta de trei ani , motivand ca nu mai exista consiliu de administratie
3. Este justificata aceasta afirmatie, stiind ca firma a fost desfiintata de 10 ani (fost IJPIPS Resita)??
Am lucrat in conditii de grupa II-a un an de zile si am avut si sporuri de noapte
4. Daca prin absurd as obtine aceste grupe noua decizie de pensionare va fi facuta dupa noua lege 263 sau vechea lege 119 ??
5. Am un handicap la mana in urma unui accident de munca cand am fost elev la scoala profesionala din Otelul Rosu in 1966 , nu pot sa misc doua degete de la mana stanga ,nu am uzitat de acest handicap am reducere la pensie ??Este adevarat ca nu am putut sa fac o cariera militara si am fost respins de la scoala de impegati CFR pe baza acestui handicap.
Cu stima
Re: Legea 263/2010
Scris de: la pensie la data: 01/22/2011 8:42am
Unele informatii sunt neclare. Vorbiiti de noua decizie de pensionare ceiace ne face sa credem ca beneficiati de pensie. Vom incerca sa raspundem la modul general.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea de varsta in grupa de munca, in 28 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata).
In cazul societatilor care au incetat activitatea arhivele de personal este preluata de alte societati care au obligatia sa elibereze adeverinte privind stagiile de cotizare mai putin adeverintele privind sporurile care necesita accesul la arhiva financiara operatie greoie si nu este asigurata de societatea care preia arhiva.
Stagiul de cotizare in grupa II nu are influenta asupra varstei de pensionare ci numai o influenta mica asupra valorii pensiei. Daca veti obtine o adeverinta cu acest stagiu va fi luata in calcul conform legii unitare a pensiilor 263/2010 dar in acest caz prevederile noii legi nu difera de prevederile vechii legi 19/2000.
Handicapul pe care il aveti va poate influenta varsta de pensionare numai daca va prezentati la comisia de evaluare pentru persoane adulte cu handicap organizata pe langa Consiliul judetean sau de Sector si obtineti un certificat din care sa fiti incadrat in unul din gradele de handicap (grav,accentuat sau mediu) si din care sa rezulte si data de dobandire a handicapului anterioara stagiului de cotizare necesar conform gradului de handicap.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1