Subiect "varsta de pensionare" Deschis de tudorache daniela la data: 01/17/2011 12:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: tudorache daniela la data: 01/17/2011 12:27am
Gen:feminin
Data nasterii:7mai 1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:vechime in munca 26 ani si 6 luni,grupa 1 10 ani ,grupa 2 11 ani
Intrebare:vreau sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/24/2011 2:50am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 07 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 10 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 5 ani iar pentru stagiul de 11 ani in gr II de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 9 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor pot fi 2 variante de pensionare, in functie de grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de grupa I, informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Varianta 1
Daca locul dv de munca in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani
Pentru stagiul de 11 ani de gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala de 7 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 9 luni adica in 07 februarie 2015.
Varianta 2
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 21 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 07 august 2017.
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 4,5 %) la varsta de 56 ani si 9 luni adica in 07 februarie 2017 daca atunci stagiul de cotizare va fi sub 39 ani si 9 luni sau pensie anticipata (nediminuata) daca stagiul de cotizare va fi de 39 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1