Subiect "cand pot iesi la pensie de varsta?" Deschis de Eugenia Antohe la data: 01/17/2011 11:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: Eugenia Antohe la data: 01/17/2011 11:52am
Gen:F
Data nasterii:02.02.1963
Stagiul de cotizare: 31 ani si 6 luni din care 24 ani si 6 luni conditii deosebit de grele si grupa I de munca (din 1981 pana in 2006 - turnatorie)
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie de varsta?
cand poate iesi la pensie unchiul meu ?
Scris de: cotut florela la data: 01/17/2011 5:05pm
[Barbat,
Data nasterii:21.07.1953
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni din care 26 ani si 5 luni conditii deosebit de grele si grupa I de munca
Intrebare:cand pot iesi la pensie limita de varsta si anticipata? . va multumesc
Re: cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: la pensie la data: 01/24/2011 7:49am
Pentru Eugenia Antohe
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 02 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” (nu exista grupa conditii deosebit de grele). Aceasta asimilare o aflati de la angajatorul la care ati lucrat stagiul de gr I.
Pentru stagiul de 24 in gr I sau conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 12 ani care se adauga la stagiul de cotizare
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru stagiul de 24 ani in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 50 ani si 5 luni adica in 02 iulie 2013.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 11 luni adica in 02 ianuarie 2020.
Re: cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: la pensie la data: 01/24/2011 7:55am
Pentru Cotut Florela
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 21 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” (nu exista grupa conditii deosebit de grele). Aceasta asimilare o aflati de la angajatorul la care ati lucrat stagiul de gr I.
Pentru stagiul de 26 in gr I beneficiati de un spor de vechime de 13 ani care se adauga la stagiul de cotizare
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru stagiul de 26 ani in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 13 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 21 iulie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1