Subiect "Lucrez in strainatate" Deschis de Orbán Ernő la data: 01/18/2011 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lucrez in strainatate
Scris de: Orbán Ernő la data: 01/18/2011 6:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Stimate LaPensie.Com Incepand din anul 2004 m-am stabilit in Ungaria, si lucrez aici. Acasa am lucrat incepand din 1995, inainte am fost la facultate 5 ani, si am fost 6 luni in armata.
Intrebarea ar fi, daca anii acumulati in Romania cum vor fi luati in considerare la pensia din Ungaria? Sau os sa primesc pensia separat, o parte din Romania?

Multumesc

Erno Orban
Re: Lucrez in strainatate
Scris de: la pensie la data: 01/25/2011 4:29am
Nu cunoastem legislatia pensiilor din Ungaria dar legislatia Uniunii Europene prevede ca tarile din UE sa incheie acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale. In cadrul acestor acorduri se recunosc reciproc stagiile de cotizare din cealalta tara numai pentru deschiderea dreptului la pensie iar pensile se calculeaza separat in fiecare tara in care aveti stagiu de cotizare si cele doua pensii pot fi cumulate si primite in tara de domiciliu.
In Romania perioada de studii universitare si stagiul militar sunt considerate stagii assimilate si sunt luate in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Dosarele de pensionare pot fi depuse separat in cele doua tari sau in tara de domiciliu pentru ambele tari.
Pentru mai multe informatii accesati site-ul Casei Nationale de Pensii din Romania care mai poate fi accesat la adresa (dupa noua lege a pensiilor din Romania casa nationala de pensii se abreviaza cu CNPP) :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1