Subiect "pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate" Deschis de baghina ecaterina la data: 01/18/2011 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: baghina ecaterina la data: 01/18/2011 9:27am
Gen:
Data nasterii:7 decembrie 1949
Stagiul de cotizare:10 ani si 8 luni + 5 ani facultate zi
Alte date:plecata din tara in israel din 1983
Intrebare:am o sora plecata in strainatate cu statut de cetatean roman domiciliat in strainatate si vreau sa stiu daca are dreptul la pensie in tara daca a lucrat 10 ani si 8 opt luni si a facut facultate la zi de 5 ani (din anul 1967 pana in anul 1972 a facut facultate) si apoi a lucrat din 1.09.1972 pana in 1.10.1983 (are o intrerupere de cateva luni pentru nasterea copilului). mentionez ca la plecare i s-a dat o adeverinta cu anii cand a lucrat si unde, dar fara salariul inscris pe adeverinta si as mai vrea sa stiu in cazul in care are drept de pensie unde se afla cartea ei de munca acum (ma mandateaza pe mine sa ma ocup de formalitatile de pensie). va multumesc mult pentru raspuns
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 01/25/2011 8:21am
Daca data nasterii este a sorei dv conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta din 07 martie 2008 de la varsta standard de pensionare de 58 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 26 ani si 6 luni si stagiul minim de 11 ani si 6 luni.
Credem ca daca incepeati aceste formalitati mai devreme cu cel putin cu un an formalitatile ar fi fost mai simple.
Sora dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta avand stagiul de cotizare cumulat cu stagiul asimilat pentru studii universitare mai mare de 11 ani si 6 luni.
Mai intai trebuie sa cautati carnetul de munca la intreprinderea la care a lucrat sau la Inspectoratul teritorial de munca (ITM).
Apoi acolo unde gasiti carnetul de munca trebuie sa va informati daca acestia au prezentat carnetul de munca la Casa teritoriala de pensii, inainte de noiembrie 2010 pentru a fi inregistrate datele de pe acest carnet de munca in arhiva electronica a Casei de pensii. Daca nu au fost inregistrate datele din carnetul de munca in arhiva electronica a Casei de pensii se complica putin procedurile pentruca stagiul lucrat trebuie reconstituit in instanta.
Daca pe perioada stagiului lucrat a avut un stagiu de cotizare apropiat de stagiul minim din acea perioada puteti incerca utilizarea adeverintei pe care o aveti si in acest caz pe perioada lucrata se ia in calcul salariul minim din perioada respectiva.
Pentru stagiul asimilat pentru studii universitare trebuie sa prezentati diploma de absolvire si foaia matricola sau o adeverinta obtinuta de la institutia de invatamant absolvita care trebuie sa contina datele necesare.
Daca sunteti mandatata sa o prezentati actele le puteti depune la Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
Pentru mai multe informatii accesati site-ul Casei Nationale de Pensii din Romania care mai poate fi accesat la adresa (dupa noua lege a pensiilor din Romania casa nationala de pensii se abreviaza cu CNPP) :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1