Subiect "se adauga vechimea ulterioara iesirii la pensie anticipata partiala" Deschis de Balteanu Valentin la data: 01/18/2011 9:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
se adauga vechimea ulterioara iesirii la pensie anticipata partiala
Scris de: Balteanu Valentin la data: 01/18/2011 9:51pm
Gen:masculin
Data nasterii:17.06.1963
Stagiul de cotizare: - 20 ani
Alte date: - vechimea in serviciu considerata ca stagiu de cotizare - 27 ani
Intrebare: Am iesit la pensie in 15.12.2001, din M.Ap.N si beneficiez de pensie anticipata partiala. Dupa iesirea la pensie, am lucrat, cu contract de munca pe perioada nedeterminata, inca opt ani de zile. Daca trimit documentatia necesara la Directia financiar-contabila a M.Ap.N., acum, la aceasta recalculare a pensiilor, mi se iau in calcul si cei opt ani lucrati ulterior ? Conform caror acte normative ? Multumesc si v-asi ruga trimiteti raspunsul prin e-mail pe - balteanu.valentin@gmail.com. O zi buna !
Re: se adauga vechimea ulterioara iesirii la pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/26/2011 3:45am
Nu cunoastem Normele de aplicare ale legii 119/2010. Nici Normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor 263/2010 nu au fost publicate inca.
Opinia noastra este ca punctajul pentru stagiul lucrat si cotizat (credem in sistemul public de pensii) dupa pensionare va fi calculat conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si calculul va fi clarificat prin normele de aplicare ale acestei legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1