Subiect "pensie anticipata" Deschis de Maria Cozma la data: 01/19/2011 10:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Maria Cozma la data: 01/19/2011 10:31am
Gen:f
Data nasterii:26.06.1953
Stagiul de cotizare:24 ani
Alte date:am lucrat in perioada 02.07.1970 pana in data de 19.08.1994. Am plecat din tara in 09.1994, m-am stabilit in SUA.
Intrebare: Tinand cont de perioada lucrata in Romania, de varsta pe care o am, va rog, sa-mi spuneti cand indeplinesc conditii pt. pensia de varsta, pt. cea anticipata, ca sa stiu cand trebuie sa vin in tara pentru a-mi depune dosarul.Daca exista posibilitatea ca altcineva sa-mi depuna dosarul si de ce acte este nevoie. Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/27/2011 2:38am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 26 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de mai sus.
Pentru dosarul de pensionare va puteti deplasa si dv dar credem ca este indicat sa mandatati pe altcineva sa depuna dosarul deoarece este posibil ca acesta san u fie acceptat in intregime de la prima tentativa.
Mandatarea se poate face prin “Procura de reprezentare” pe care o puteti obtine de la orice consulat sau ambasada ale Romaniei.
Credem ca va trebui sa incepeti deja strangerea actelor necesare .
Actele necesare le puteti gasi pe orice site al Casei nationale de pensii (CNPAS) sau al unei Case Judetene de pensii (CJP).
In principal aceste acte vizeaza :
-Identificarea cu un act care contine codul numeric personal(CNP) (carte de identitate sau pasaport)
-Acte care privesc stagiul dv de cotizare cum ar fi : carnetul de munca, adeverinte de stagiu neinscris in carnetul de munca, adeverinta de stagiu in grupa de munca, adeverinta privind sporurile permanente primite netrecute in carnetul de munca, diploma si foaie matricola pentru studii universitare etc
Nu cunoastem daca ati stiut pana acum despre actiunea de intocmirea a arhivei electronice a Casei nationale de pensii (s-a facut conform Hotararii de Guvern 1768/2005 cu completari ulterioare) conform careia trebuia sa prezentati la una din Casele judetene de pensii carnetul de munca pentru inregistrare si scanare. Aceasta actiune am popularizat-o si noi pe site pe pagina prncipala la “Comunicat al Casei Nationale de Pensii”. Daca nu va-ti conformat aceasta actiune recunoasterea stagiului dv de cotizare se complica in sensul ca va trebui dupa ultimile instructiuni sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) unde sa prezentati actele doveditoare in vederea recunoasterii stagiului.
In rezumat noi credem ca ordinea prioritatilor este ;
-actiunea de recunoasterea stagiului de cotizare
-Obtinerea adeverintei de sporuri de la angajatorul(rii) la care ati lucrat
-Procurarea celorlalte acte si intocmirea dosarului.
Pentru mai multe informatii accesati site-ul Casei Nationale de Pensii care mai poate fi accesat la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1