Subiect "pensie de invaliditate sau anticipata" Deschis de badulescu la data: 01/19/2011 3:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate sau anticipata
Scris de: badulescu la data: 01/19/2011 3:29pm
Gen: B
Data nasterii:08.02.1948
Stagiul de cotizare:37 de ani
Alte date:doctorul de familie mi-a spus ca pot iesi la pensie pe caz de boala (boli de inima, tensiune arteriala cu risc foarte ridicat, diabet II, poliartroza, obezitate)
Intrebare: am cotizat 37 de ani dupa terminarea facultatii de 5 ani si stagiul militar TR (daca se includ inca 6 ani am 43 stagiu complet)
care pensie este mai avantajoasa de boala sau anticipata?
daca ies la pensie de invaliditate mai pot lucra la domiciliu ocazional ca PFA?
Re: pensie de invaliditate sau anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/27/2011 7:56am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni.
Nu aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 41 ani si 8 luni fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare sau stagiu military.
In aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 12 % fata de pensia de invaliditate sau pentru limita de varsta, daca o cereti in 08 februarie 2011.
Pensia de invaliditate in acest caz este avantajoasa si pentru faptul ca perioada cat beneficiati de ea pana la pensia pentru limita de varsta intra in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Daca aveti pensie de invaliditate de gradul I sau II nu puteti cumula pensia cu venituri obtinute ca PFA. Acestea se pot cumula numai daca aveti pensie de invaliditate de gr III.
Re: pensie de invaliditate sau anticipata
Scris de: badulescu la data: 01/27/2011 1:46pm
"
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni.
Nu aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 41 ani si 8 luni fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare sau stagiu military.
In aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 12 % fata de pensia de invaliditate sau pentru limita de varsta, daca o cereti in 08 februarie 2011.
Pensia de invaliditate in acest caz este avantajoasa si pentru faptul ca perioada cat beneficiati de ea pana la pensia pentru limita de varsta intra in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Daca aveti pensie de invaliditate de gradul I sau II nu puteti cumula pensia cu venituri obtinute ca PFA. Acestea se pot cumula numai daca aveti pensie de invaliditate de gr III.
"

MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1