Subiect "limita de varsta sau anticipata?" Deschis de Radu Daniela la data: 01/21/2011 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
limita de varsta sau anticipata?
Scris de: Radu Daniela la data: 01/21/2011 4:03am
Gen:M
Data nasterii:6.02.1961
Stagiul de cotizare:26,9 ani
Alte date:stagiu militar 1980-1983
Intrebare:Tatal meu a lucrat in combinatul siderurgic ca electrician din 8 decembrie 1980 pana pe 15 aprilie 2009, perioada in care a fost incadrat in categoria 1 de munca. De pe 15 aprilie si pana pe 15 octombrie 2010 s-a aflat in categoria muncitorilor plecati cu ordonanta, periada in care i-au fost platite toate asigurarile catre stat. Intrebarea mea este cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta si daca exista varianta pensionarii anticipate. Mentionez ca in 2009 tatal meu s-a imbolnavit de epilepsie si am auzit ca se poate incadra in pensia anticipata partiala pana cand are dreptul de a iesi la pensie pentru limita de varsta. Va multumesc.
Re: limita de varsta sau anticipata?
Scris de: la pensie la data: 01/28/2011 10:19am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 06 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”.
Deasemeni dupa 1 aprilie 2001grupele de munca s-au numit conditii speciale sau conditii deosebite.
In aceste conditii fara precizarea clara a stagiile in grupele de munca si cum au fost echivalate este greu sa va facem un calcul précis.
Aceste informatii le aflati de la angajatorul la care a lucrat stagiul de gr I sau analizand anexele 2 si 3 de la legea 263/2010.
De asemeni pe langa informatiile de mai sus pentru un calcul précis al stagiului de cotizare ne mai lipsesc urmatoarele informatii :
- intervalul zi/luna/an intre care a avut stagiul militar.
- daca a fost platita contributia si pentru angajator in intervalul 15 aprilie si 15 octombrie 2010.
Varianta cea mai buna este daca inainte de aprilie 2001 a lucrat in gr I echivalata ulterior cu grupa conditii speciale iar dupa aprilie 2001 a lucrat in conditii speciale . In acest caz va beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu maximum 13 ani si poate iesi la pensie la limita de varsta in 06 februarie 2012.
Varianta mai putin buna este daca inainte de aprilie 2001 a lucrat in gr I echivalata ulterior cu grupa conditii deosebite iar dupa aprilie 2001 a lucrat in conditii deosebite . In acest caz va beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si poate iesi la pensie la limita de varsta in 06 februarie 2019.
Faptul ca este bolnav de epilepsie nu ii aduce avantaj la iesirea la pensie anticipata deoarece pensia anticipata sau anticipata partiala nu poate fi obtinuta inainte de 06 februarie 2020. In schimb daca se prezinta la Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii si daca aceasta il incadreaza in unul din gradele de invaliditate se poate pensiona cu pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1