Subiect "recalculare pensie" Deschis de Cotfas Gheorghe la data: 01/22/2011 12:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Cotfas Gheorghe la data: 01/22/2011 12:18pm
Gen:M
Data nasterii:15-04 1948
Stagiul de cotizare:40 ani 10 luni 16 zile
Alte date:pensinar invatamant prevederea din statutul pers.didactic(cu 3 ani inainte)
Intrebare:la data de 15-09-2009 am iesit la pensie cu 906lei,apoi mi s-a marit la 925 lei.
Nu am contestat la timp decizia de pensionare,comparand cuantumul pensiei mele cu alte pensii ale colegilor mei diferenta este de 200-300lei,avand aceeasi vechime ,aceleasi sporuri,salariu identic.Cauze care au determinat aceste erori ar fi :codul numeric personal al meu a fost gresit,remedierea lui s-a facut inainte de iesi la pensie,nu s-au luat in calcul datele din adeverinta de la scoala,nu s-a adaugat contributia la casa de pensii de la o firma particulara,(am lucrat ca director de vanzari cu 200 lei pe luna timp de 4 ani) deoarece aceasta a depus dupa cnp nou nu dupa cel vechi gresit din baza de date.
Cum sa procedez sa remediez situatia ,la casa de pensii Neamt sau in Instanta?
Re: recalculare pensie
Scris de: Cotfas Gheorghe la data: 01/24/2011 4:36am
Cotfas Gheorghe :
Gen:M
Data nasterii:15-04-1948
Stagiul de cotizare:40 ani 10 luni 16 zile
Alte date:pensinar invatamant prevederea din statutul pers.didactic(cu 3 ani inainte)
Intrebare:la data de 15-09-2009 am iesit la pensie cu 906lei,apoi mi s-a marit la 925 lei.
Nu am contestat la timp decizia de pensionare,comparand cuantumul pensiei mele cu alte pensii ale colegilor mei diferenta este de 200-300lei,avand aceeasi vechime ,aceleasi sporuri,salariu identic.Cauze care au determinat aceste erori ar fi :codul numeric personal al meu a fost gresit trecut in baza de date de la casa de pensii, remedierea lui s-a facut inainte de iesi la pensie,nu s-au luat in calcul datele din adeverinta de la scoala,ma refer la sporuri,nu s-a adaugat contributia la casa de pensii de la o firma particulara,(am avut al doilea job, director de vanzari IT cu 200 lei pe luna timp de 4 ani) deoarece aceasta a depus dupa cnp nou nu dupa cel vechi gresit din baza de date,figuram atunci cu doua coduri numerice.
Cum sa procedez sa remediez situatia ,la casa de pensii Neamt sau in Instanta?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/29/2011 4:57am
Deoarece decizia de pensionare nu a fost contestata in termenul prevazut de lege aceasta a devenit definitiva.
Totusi daca aveti dovezi ca s-au facut erori la calculul pensiei puteti deschide o actiune, la Tribunalul de care apartineti, impotriva Casei teritoriale de pensii.
Aceasta actiune trebuie insa sa fie argumentata cu dovezi certe nu prin comparatie cu pensia colegilor care in primul rand au avut alta data de nastere si deci alt stagiu complet de cotizare cu care a fost calculat punctajul pensiei.
Opinia noastra este procedati astfel:
-Sa cereti adeverinte la angajator cu sumele pentru care s-a platit CAS in perioada analizata.
-Sa analizati Buletinul de calcul al pensiei (daca nu l-ati primit anexat deciziei de pensionare cereti-l Casei de pensii) pentru a va convinge ca sumele pentru care ati platit contributie pentru asigurari sociale (CAS) nu au fost introduse in calcul.
-Este preferabil sa faceti calculul al pensiei in cele doua variante cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru.
-Sa va argumentati actiunea in justitie bazandu-va pe constatarile facute ca urmare a actiunilor de mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1