Subiect "Pensionare anticipata partiala - calcul CASS" Deschis de Florea Daniela la data: 01/22/2011 3:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partiala - calcul CASS
Scris de: Florea Daniela la data: 01/22/2011 3:51pm
Gen:F
Data nasterii:29.07.1953
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:pensionata anticipat partial din ian.2010
Intrebare:
1. Pe parcursul primului an de pensie (2010)contributia pt CASS aplicata la cuantumul pensiei mele a fost de 5,5%; in ian. 2011, suma alocata CASS s-a majorat, refacand calculul deduc ca ar fi 11,98%. Este o greseala sau s-a modificat legea?
2. Mi s-au calculat 37 de luni de anticipare iar varsta standard de pensionare s-a redus cu 1 an si 6 luni datorita grupei a 2-a. Dupa trecerea celor 19 luni, adica in iulie 2011, trebuie sa depun eu o cerere la Casa de Pensii, prin care sa anunt incetarea anticiparii ??
Cu multumiri,
Daniela Florea
Re: Pensionare anticipata partiala - calcul CASS
Scris de: la pensie la data: 01/29/2011 6:35am
1. Modul de calcul al CASS in anul 2010 a fost diferit fata de acest an si anume:
In anul 2010 a fost calculata CASS de 5,5 % numai pentru suma care depasea 1000 de lei.
Incepand cu ianuarie 2011 se plateste CASS de 5,5 % pentru intreaga pensie daca aceasta depaseste 740 lei.
2. La data la care indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta pensia anticipata partiala va fi transformata automat (fara sa faceti cerere) in pensie pentru limita de varsta eliminanduse diminuarea. Insa va trebui sa analizati daca este necesar sa completati dosarul de pensionare cu acte doveditoare pentru stagii asimilate (studii universitare sau stagiu militar) care nu se iau incalcul la pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1