Subiect "pensie urmas" Deschis de maria la data: 01/28/2011 11:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie urmas
Scris de: maria la data: 01/28/2011 11:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua. va rog frumos sa-mi spuneti daca pensia de urmas se acorda si pe durata studiilor postuniversitare (masterat) si daca in aceasta perioada pot realiza si alte venituri
Re: pensie urmas
Scris de: la pensie la data: 02/04/2011 8:29am
Legea unitara a pensiilor 263/2010 prevede :
Art. 84 litera b “Copii au dreptul la pensie de urmas daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 ani”.
Noi consideram ca masteratul se incadreaza in prevederile de mai sus dar este bine sa puneti aceasta intrebare Casei de pensii deoarece este posibil sa aiba anumite instructiuni interne sau Norme de aplicare ale legii care sa se refere strict la aceasta.
Art1. 118 alin (1) litera d “In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu veniturile provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 litera b)”, insa in cazul ca va angajati nu vi se mai recunoaste stagiul asimilat pentru studii in aceasta perioada conform art 49 alin (3) din aceiasi lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1