Subiect "Interpretarea legislatiei" Deschis de Nicolae C. la data: 01/28/2011 11:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Interpretarea legislatiei
Scris de: Nicolae C. la data: 01/28/2011 11:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Intrebarea mea a fost foarte clara si efectiv va rog sa-mi raspundeti cu DA sau NU la exemplul de mai jos. Ma aflu in situatia descrisa si, in plus, am un proces pe rol cu Casa de Pensii care se judeca conf. Legii 19/2000 si nu conf. Legii 236/2010.
Cum se interpreteaza art.78 alin.8 din Legea 19/2000 : “ Asiguratii care, dupa indeplinirea conditiilor de pensionare ( deci nu dupa iesirea efectiva la pensie, comentariul meu) contribuie...la sistemul public...beneficiaza de majorarea punctajului realizat in aceasta perioada cu...3,6%”?
Exemplu : Daca pentru activitatea din grupa I si/sau II de munca beneficiezi de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani dar nu soliciti pensionarea, lucrand in continuare cei 5 ani, se aplica sau nu se aplica majorarea de mai sus pentru acesti 5 ani lucrati “in plus”?

Ar mai fi o nelamurire, suplimentara : daca cumulezi, pe o perioada, pensia cu salariul ( deci platesti 2 contributii in acelasi timp)cum se calculeaza punctajul pt. aceasta perioada? (tot conf. Legii 19/2000, va rog)
Re: Interpretarea legislatiei
Scris de: la pensie la data: 02/04/2011 8:49am
La prima intrebare raspunsul este DA
La a doua intrebare raspunsul este ca in calculul punctajului pensiei pe perioada cat cumulati pensia cu salariul se ia in calcul numai salariul pentruca platiti contributie pentru asigurari sociale (CAS) numai la salariu, la pensie platiti Contributie pentru asigurari de sanatate (CASS) care este cu totul altceva.
Re: Interpretarea legislatiei
Scris de: Nica Pavel la data: 11/11/2011 9:15am
Gen:masculin
Data nasterii:22.05.1957
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:cand ma pot pensiona?
Re: Interpretarea legislatiei
Scris de: la pensie la data: 11/11/2011 3:02pm
Pentru Nica Pavel
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 mai 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani.
La varsta de 60 ani adica in 22 mai 2017 aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, sau pensie anticipata , nediminuata, dupa aceasta data cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1