Subiect "calcul varsta de pensionare" Deschis de popescu ion la data: 01/29/2011 12:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul varsta de pensionare
Scris de: popescu ion la data: 01/29/2011 12:22am
Gen:m
Data nasterii:24.07.1953
Stagiul de cotizare:28
Alte date:11+3ani facultate
Intrebare:cu datele de mai sus va rog sa imi calculati varsta de pensionare conf legii pensiilor aprobate de guvern in 2010(limita de varsta ,anticipat,anticipat partial)
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/05/2011 2:40am
Datele sunt date neglijent deoarece nu ati precizat ca cei 11 ani reprezinta stagiu in gr I asa cum ati prezentat in mesajul din 25 ianuarie 2011. Deoarece nu ati adaugat decat stagiul asimilat pentru facultate va repetam raspunsul dat la acesl mesaj modificat corespunzator stagiului realizat cu acesta.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legislatia pensiilor. Informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 11 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 6 luni.
In functie de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I pot fi 2 variante de pensionare pentru limita de varsta:
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 11 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 59 ani si 6 luni adica dupa 24 ianuarie 2013
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in aceasta grupa de 11 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 24 iulie 2016
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) la varsta de 60 ani adica in 24 iule 2013 daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani, inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in gr I de munca (in acest caz nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru facultate).
Pensie anticipata (nediminuata) nu aveti dreptul pentruca pentru aceasta se cere stagiu de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1