Subiect "calculare pensi gr. 2" Deschis de cojocru elena la data: 01/29/2011 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculare pensi gr. 2
Scris de: cojocru elena la data: 01/29/2011 3:21am
Gen:feminin
Data nasterii:23.03.1957
Stagiul de cotizare:40
Alte date:grupa a||a de munca
Intrebare:la ce varsta pot iesi dupa noua lege?
Re: calculare pensi gr. 2
Scris de: la pensie la data: 02/05/2011 3:02am
Datele sunt prezentate neglijent si din aceasta cauza nu va putem da un raspuns corect.
Nu ati precizat stagiul in gr II de munca, aceasta a existat numai inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa echivalenta s-a numit conditii deosebite.
In stagiul de cotizare ati inclus probabil si sporul de vechime pentru stagiul in gr II fara a specifica separat acest spor.
In acest caz nu putem decat sa va dam un raspuns fara a lua in calcul stagiul in gr II iar daca veniti cu precizari privind stagiul in grupa de munca va vom raspunde conform acestora.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 noiembriel 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) de la varsta de 55 ani si 8 luni adica din 23 noiembrie 2012 daca stagiul de cotizare este corect 40 ani (inclusive sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1