Subiect "completare stagiu cotizare..." Deschis de zen la data: 01/29/2011 7:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare stagiu cotizare...
Scris de: zen la data: 01/29/2011 7:40am
Gen:
Data nasterii:12.02.1952
Stagiul de cotizare:34 ani 2 luni 10 zile
Alte date:stagiul de cotizare include somajul 15 luni; pensia pentru limita de varsta, va fi 12 feb 2014 (avand in vedere reducerea cu 3 ani a varstei standard de pensionare- in cazul barbatilor 65 de ani,reducere de care eneficiez(!?) datorita perioadei lucrate in grupa II de munca)
Intrebare: in ce mod pot sa-mi completez stagiul de cotizare, aproximativ 10 luni, in varianta cea mai accesibila situatiei actuale (dupa expirarea somajului-01.03.2011). Puteti, daca acceptati, sa prezentati mai multe variante din care sa pot opta pentru una care sa nu afecteze punctul actual de pensie. Va multumesc!
Re: completare stagiu cotizare...
Scris de: la pensie la data: 02/05/2011 3:30am
Avand in vedere varsta si stagiul de cotizare presupunem ca in acesta ati inclus si sporul de vechime pentru stagiul in gr II de munca.
Nu exista multe variante de completare a stagiului de cotizare. Daca eliminam angajarea cu contract de munca la care va referiti prin expresia “accesibila situatiei actuale” raman numai :
- Valorificarea unui stagiu asimilat pentru : perioada de stagiu militar, studii universitare, pensie de invaliditate etc.
- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii in care trebuie sa platiti o contributie lunara (in anul 2011 contributia minima este de 222 lei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1