Subiect "lucru in caz de pensionare anticipata" Deschis de Alex Baleanu la data: 01/30/2011 1:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lucru in caz de pensionare anticipata
Scris de: Alex Baleanu la data: 01/30/2011 1:51am
Gen:
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:daca ma pensionez anticipat partial mai pot lucra si in ce conditii?
Re: lucru in caz de pensionare anticipata
Scris de: elena Bejan la data: 01/31/2011 7:52am
Gen:feminin
Data nasterii:4mai 1956
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:10 luni in grupa ll
Intrebare:cind ies la pensie anticipat ? si cu ce bani ?
Re: lucru in caz de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/05/2011 4:57am
Pentru elena Bejan
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, cu stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 6 luni .
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 5 luni adica in 04 octombrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 27 %) la varsta de 55 ani si 5 luni adica in 04 octombrie 2011.
Nu putem sa apreciem valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile dv pe toata perioada de cotizare.
Re: lucru in caz de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/05/2011 4:58am
Pentru Alex Baleanu
Nu cunoastem Normele de aplicare alegii unitare a pensiilor 263/2010 care urmeaza sa fie elaborate si date publicitatii.
Dupa propria interpretare a prevederilor legii unitare a pensiilor 263/2010 pensionarii cu pensie anticipata partiala pot cumula pensia cu veniturie obtinute prin :
- calitatea de consilieri locali sau judeteni
- cadre militare trecute in rezerva sau asimilatii acestora
- persoane care relizeaza venituri de natura profesionala altele decat salariile din drepturi de autor sau contracte/conventii incheiate potrivit codului civil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1