Subiect "pensionare anticipata" Deschis de ganea elena la data: 01/30/2011 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: ganea elena la data: 01/30/2011 11:41am
Gen:feminin
Data nasterii:26.01.1958
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:13 ani de grupa1
Intrebare:cand pot iesi la pensie
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/05/2011 6:35am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legislatia pensiilor. Informatie pe care o aflati de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 13 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 6 luni.
In functie de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I pot fi 2 variante de pensionare pentru limita de varsta:
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 13 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 54 ani si 6 luni adica in 26 iulie 2013.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in aceasta grupa de 13 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 26 iulie 2016.
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 56 ani adica in 26 ianuarie 2014 iar daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 38 ani, inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1