Subiect "data pensionare limita varsta" Deschis de RODICA-ELENA la data: 01/31/2011 10:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare limita varsta
Scris de: RODICA-ELENA la data: 01/31/2011 10:49am
Gen:F
Data nasterii:17 februarie 1954
Stagiul de cotizare:30 ani (1XII1979-ian 2011)
Alte date:VII 2003-I 2011 grupa a IIa (TBC)carte munca
XII 1982-XII 1990 grupa a IIa ,dar nu este consemnata in cartea de munca.Nu am luat adeverinte de la locurile de munca anterioare(pt grupa a IIa )
Perioada 1986-1990 jumatate de norma pt crestere
si ingrijire copil,6luni ingrijire copil
Studii(medicina-6 ani)
Handicap accentuat inainte de 26 de ani(sechele
paralizie infantila la 3 ani)
Intrebare:cand ma pot pensiona pt limita de varsta?
Sunt necesare adeverintele de grupa pentru perioada lucrata inainte de 1990 sau cresterea vechimii diminueaza cuantumul pensiei?
Va multumesc mult

Intrebare:
Re: data pensionare limita varsta
Scris de: la pensie la data: 02/06/2011 10:14am
Prezentarea datelor este usor confuza dar pe global apreciem ca aveti dreptul sa cereti pensie pentru limita de varsta imediat avand in vedere urmatoarele :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 17 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, cu stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni.
Confotm datelor furnizate aveti un stagiu de 8 ani in gr II (aceasta a existat inainte de aprilie 2001) si 7 ani si 6 luni in conditii deosebite (grupa echivalenta grupei a II a dupa aprilie 2001)
Pentru acestea beneficiate de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare.
Perioada in care ati fost incadrata cu program redus pentru ingrijire copil pana la 6 ani conform legii pensiilor 3/1977 valabila in acea perioada se socoteste stagiu de cotizare integral.
Pentru perioadele in grupa II de munca si in grupa conditii deosebite trebuie sa cereti angajatorului adeverinte indiferent ca acestea sunt trecute in carnetul de munca sau nu. Cresterea vechimii nu diminuiaza pensia ci din contra o mareste.
Pentru stagiul de cotizare de 15 ani in grupa II de munca si in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani conform careia puteati sa cereti pensie la limita de varsta de la varsta de 26 ani si 4 luni.
Deasemeni daca ati lucrat un stagiu de cotizare mai mare de 19 ani si 7 luni dupa dobandirea handicapului accentuat (certificat prin act) aveati dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani adica aveati dreptul la pensie la limita de varsta de la varsta de 50 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1