Subiect "penalizare pensie" Deschis de ELISEI FLORICA la data: 02/03/2011 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie
Scris de: ELISEI FLORICA la data: 02/03/2011 4:55am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1952
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:grupa Ia de munca:9 ani si 8 luni
Intrebare:Am un prieten( cu datele de mai sus), care vrea sa iasa la pensie anticipat partial.Daca iese la pensie anticipata la virsta de 60 ani, va suporta penalizarea pe durata a 5 ani ,pina la 65 de ani, sau pina la 63 de ani cind ar putea iesi la pensie pt.limita de vista beneficiind de reducerea cu doi ani,pentru anii lucrati in grupa Ia?
Re: penalizare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/08/2011 6:57am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” in conditiile prevazute in legislatia pensiilor. Informatie pe care o afla de la angajatorul la care a lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 9 ani in gr I beneficiaza de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare total de 44 ani si 6 luni (am presupus ca nu ati adaugat si dv acest spor la stagiul de cotizare.
In functie de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I pot fi 2 variante de pensionare pentru limita de varsta:
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 9 ani are dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si poate sa se pensioneze cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 21 mai 2013.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru un stagiu in aceasta grupa de 9 ani beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si poate sa se pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 21 mai 2016.
Diminuarea pensiei anticipate partiale se calculeaza pana la data in care are dreptul la pensie pentru limita de varsta adica 6 luni in varianta 1 si 42 luni in varianta 2.
Insa daca stagiul de cotizare de 40 ani comunicat de dv nu contine si sporul de vechime de 4 ani si 6 luni pentru stagiul in gr II realizeaza un stagiu total de cotizare de 44 ani si 6 luni asa cum am calculat noi mai sus si in acest caz are dreptul la pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani adica in 21 noiembrie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1