Subiect "punct de pensie" Deschis de calin cristina la data: 02/03/2011 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punct de pensie
Scris de: calin cristina la data: 02/03/2011 10:38am
Gen:feminin
Data nasterii:26.06.1969
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:pensie limita de varsta
Intrebare:eu sunt nevazatoare am introdus salariile aferente anilor de vechime am vechime 11 ani varsta nu e cazul la nevazatori. dar punctul de pensie a iesit foarte mic desi punctajul pe ani a iesit 1.5 in sensul ca am adunat punctajul pe 11 ani si apoi am facut media pe an, dar in program punt de pensie a iesit 0.63 ceea ce ma face sa deduc ca acest program nu este valabil si pentru nevazatori care au nevoie de o vechime de doar 10 ani ceea ce face ca la 11 ani puncul de pensie sa fie doar 0,63 in acest caz avand puntul de pensie pe fiecare an cum cot calcula punctul final? adun punctajele pe fiecare an si rezultatul il impart la anii de vechime? rezultatul fiind punctul de pensie? va multumesc
Re: punct de pensie
Scris de: la pensie la data: 02/08/2011 8:02am
Aveti dreptate acest program nu a fost adaptat si pentru pensionarii nevazatori fapt pentru ne cerem iertare. Programul nostru este mai simplu pentruca tot ce se face pe site se bazeaza pe voluntariat.
Dar asa cum bine ati gandit si dv rezultatele pot fi interpretate de dv astfel ca sa obtineti ceiace ati dorit.
Nu ati precizat daca ati iesit la pensie inainte de 01 ianuarie 2011 adica conform legii !9/2000 caz in care stagiul complet de cotizare al dv este 10 ani. Dupa ianuarie 2011 stagiul complet de cotizare al dv devine 11 ani si 8 luni.
Deci in cazul dv pentru a calcula corect punctajul mediu al pensiei daca ati iesit la pensie conform legii pensiilor 19/2000 impartiti “Punctajul total” pe cei 11 ani la 10 ani si deci va va iesi un punctaj mediu al pensiei de 3 ori mai mare pe care apoi il inmultiti cu valoarea punctului de pensie de 732.80 lei si obtineti valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1