Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Bogdan Gheorghe Ioan la data: 02/03/2011 3:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Bogdan Gheorghe Ioan la data: 02/03/2011 3:14pm
Gen:M
Data nasterii:02 iunie 1947
Stagiul de cotizare:40 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:De la data de 01 iunie 2009 m-am pensionat anticipat cu 28 luni. In decembrie 2010 am castigat in instanta grupa 1 de munca pe o perioada de 4 ani si 6 luni (oct.1996 - aprilie 2001) Va rog sa-mi spuneti daca drepturile la grupa 1 se vor recalcula de la data pensionarii anticipate (1 iunie 2009) si daca mi se va restitui si penalizarea retinuta de la data pensionarii deoarece perioada de micsorare a stagiului tinand seama de grupa 1 este mai mare decat perioada de anticipare (28 luni) astfel incat de la data de 01 iunie 2009 aveam dreptul la pensie integrala.
Va multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/08/2011 9:41am
Nu ati precizat impotriva cui ati deschis actiunea in justitie.
Daca actiunea in justitie a fost deschisa impotriva angajatorului atunci Casa de pensii ia in calcul drepturile ce deriva din acest stagiu de la data depunerii cererii si a actului doveditor pentru stagiul in grupa de munca.
Daca actiunea in justitie a fost deschisa impotriva Casei de pensii instanta juridica ce v-a dat castig de cauza trebuia sa consemneze in hotarare si modul de aplicare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1