Subiect "pensie" Deschis de anca la data: 02/04/2011 2:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: anca la data: 02/04/2011 2:27am
Gen: masculin
Data nasterii:18.07.1954
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
tatal meu lucreaza in cadrul unei uzine de armament, in functia de lacatus mecanic de aprox.32 de ani. Pana acuma, in cartea de munca nu este trecut grupa I, iar el sustine ca trebuia sa aiba acest spor. Va rog sa imi spuneti unde ma pot interesa, sau care este legislatia, in care se precizeaza ca angajatii in functia de lacatus mecanic din cadrul uzinelor de armament trebuie sa fie incadrati in grupa I. A intrebat la uzina unde lucreaza si i s-a spus ca nu stiu nimic. Daca i se recunoaste grupa I in toti acesti ani, va rog sa imi spuneti cand poate sa iasa la pensie.
Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: anca la data: 02/07/2011 7:38am
Daca o persoana a depus dosarul de pensie pt.limita de varsta in 29 dec.2010, dar pana in momentul de fata nu i-a venit decizia de pensionare, de cand va primi pensia? De la data depunerii dosarului? Mentionez ca persona respectiva a mers in contonuare la munca si primeste salariu.

Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/09/2011 3:46am
1.Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca in sistemul public a fost reglementata astfel :
- Prin ordinul Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale 50/1990 pentru perioada inainte de anul 1990
-Prin ordinul Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale 125/1990 pe perioada intre anii 1990 si 2001.
-Prin legile 19/2000 si 226/2006 pentru perioada intre anii 2001 si 2011.
In aceste acte normative nu exista specificate locuri de munca de tipul precizat de dv ci locuri de munca la fabricarea munitiilor sau manipularea de eploziv.
Sectorul militar are alte normative de care nu ne-am preocupat noi, acest sector avand legislatia mai putin transparenta.
Pentru o mai buna informare credem ca ar trebui sa va adresati Inspectoratului Teritorial de Munca de care apartine unitatea la care lucreaza sau direct Ministerului Muncii care acum se numeste Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei sociale
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere tatal dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 18 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Noi nu va facem calculele pentru incadrarea in grupele de munca si va sfatuim sa fiti ponderati in speranta ca veti obtine aceasta incadrare deoarece pentru incadrarea in grupele de munca angajatorul trebuia sa intocmeasca o anumita documentatie cu obtinerea avizelor necesare si plata unei contributii sociale in functie de incadrarea locurilor de munca in grupele de munca.
Daca obtineti incadrarea in grupele de munca reveniti si va facem aceste calcule.
Reducerea maxima a varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca este de 13 ani pentru stagiu de peste 26 ani incadrat in gr I echivalata dupa aprilie 2001 in conditii speciale.

2. In cazul persoanei prezentate de dv pensia va fi calculata conform legii 19/2000 si va fi platita de la data depunerii dosarului de pensionare avand dreptul sa cumuleze pensia cu salariul cat timp este de accord angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1