Subiect "Pensie de urmas vs contract de munca" Deschis de Laura la data: 02/04/2011 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas vs contract de munca
Scris de: Laura la data: 02/04/2011 12:43pm
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu mai multe informatii privind acordarea pensiei de urmas.
Am 24 de ani si beneficiez de pensie de urmas de pe urma tatalui meu, decedat cand eu aveam 13 ani. Am absolvit studiile superioare iar acum urmez un masterat la o facultate acreditata (ASE). De app un an lucrez cu contract individual de munca pe perioada determinata (prelungit de doua ori pana acum)timp in care am beneficiat in continuare de pensie.
Acum cateva zile am primit o somatie ca trebuie sa returnez toti banii pe care i-am incasat de cand lucrez intrucat nu aveam dreptul sa beneficiez de aceasta pensie...
Imi puteti spune va rog unde anume este specificat acest lucru ?

Multumesc anticipat !
Re: Pensie de urmas vs contract de munca
Scris de: la pensie la data: 02/09/2011 7:51am
Ne pare rau ca trebuie sa argumentam o asemenea masura dar ea este prevazuta in lege si anume :
In legea 19/2000 valabila pana in decembrie 2010 la art 92 alin (1) se prevede :
“Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare in care beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art 5 alin (3)”.
Acest salariu este stabilit in fiecare an prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat si a fost in anul 2009 de 1693 lei si in anul 2010 de 1836 lei.
Deci daca dv ati realizat salarii mai mari decat o patrime din salariile de mai sus trebuia sa instiintati Casa de Pensii sa va suspende pensia de urmas
In schimb va putem informa ca in legea unitara a pensiilor 263/2010 in art 118 alin (1) se prevede :
“In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea obligatorie, in conditiile legii urmatoarele categorii de pensionari :
…
d) copii, pensionari de urmas,prvazuti la art 84 lit a) si b)”
Dumneavoastra va incadrati in art 84 litera b)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1