Subiect "Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II" Deschis de Stan Adrian la data: 02/04/2011 1:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: Stan Adrian la data: 02/04/2011 1:09pm
Gen:
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare: 47 ani si 9 luni
Alte date: din care in grupa I 10 ani si 4 luni
Pensionat la data de 13.07.2009
Intrebare: Beneficiez si eu de prevederile prezentei legi de majorare a punctajului pentru grupa I ?
Conform prevederilor prezentei legi,recalcularea pensiilor stabilite anterior intrarii in vigoare a prezentei legi,se face din oficiu de catre Casele de pensii teritoriale.
Cred ca beneficiez si eu,ce credeti?
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: stanciu ioan la data: 02/05/2011 4:19am
buna ziua,
ma numesc stanciu ioan,21/02/1949 pensionat in aug.2010 ptr limita de varsta .situatia mea e similara cu a dlui de mai sus.
sunt pensionat la limita de varsta si am 16a 11l 4 z in gr II.
Cum se face intrarea in legalitate cf.lg263/2010.Trebuie depusa cerere la CJpensii?
Multumesc
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: S. Demetrescu la data: 02/05/2011 2:03pm
1. Am ieşit la pensie la 30.09.2005. Cu mare întîrziere am primit bonificaţia pentru lucrul în grupele de muncă anul trecut în Iulie, conform O.U. 100 din 2008. Dar Legea 218 din 2008 (amînată mereu pentru cei pensionaţi înainte de 01.11.2008) dar preluată totuşi de Legea 263 din 16.12.2010 nu mi s-a aplicat în Ianuarie aşa cum era normal. De ce ?
2. Am înţeles din Legea 263 că pentru perioada 01.04.2001-30.09.2005 (în cazul meu, condiţii deosebite de lucru echivalente cu grupa I) plata bonificaţiei se amînă pentru Ianuarie 2012. Am înţeles eu bine ?
Mulţumesc anticipat pentru un eventual răspuns corect.
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: Gabriel Brinzan la data: 02/05/2011 4:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Cum putem sa vedem si raspunsulrile la intrebarile prezentate?
Subiectul prezinta interes pentru mine si caut raspusuri privind majorarea pensiei pentru grupele I si II.
Multumesc!
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: stanciu ioan la data: 02/05/2011 8:23pm
[
BUna ziua,

Chiar nu poate nimeni sa dea raspuns acestor intrebari?
Beneficiem sau nu de majoarare ptr anii lucrati in grII?
E necesara depunerea unei cereri la CJ pensii?
multumesc,
stanciu ioan
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: stoica la data: 02/07/2011 12:52am
stanciu ioan :
[
BUna ziua,

Chiar nu poate nimeni sa dea raspuns acestor intrebari?
Beneficiem sau nu de majoarare ptr anii lucrati in grII?
E necesara depunerea unei cereri la CJ pensii?
multumesc,
stanciu ioan


pentru perioada lucrata in una din grupele de munca se calculeaza un punctaj care se va adauga la cel existent,in lege nu scrie ca trebuie sa se depuna cerere,cei de la casa de pensii au cartea de munca si adeverintele necesare pentru acest lucru.
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: la pensie la data: 02/09/2011 8:19am
Pentru Stan Adrian
Prevederile la care va referiti sunt cele prevazute in OU 209/2008.
Toti pensionarii iesiti la pensie dupa 2 noiembrie 2008 au primit punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca conform OU 209/2008 . Acest punctaj il gasiti in decizia de pensionare la litera G .
In februarie vor primi diferenta de punctaj calculate conform OU 209/2008 pensionarii care au iesit la pensie inainte de aceasta data.
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: la pensie la data: 02/09/2011 8:20am
Pentru Stanciu Ioan
Raspunsul privitor la punctajul suplimentar pentru stagiile in gr II de munca este simlar cu cel dat domnului Stan si anume :
Toti pensionarii iesiti la pensie dupa 2 noiembrie 2008 au primit punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca conform OU 209/2008 . Acest punctaj il gasiti in decizia de pensionare la litera G .
In februarie vor primi diferenta de punctaj calculate conform OU 209/2008 pensionarii care au iesit la pensie inainte de aceasta data.
In ceiace priveste intarzierea raspunsului suntem datori sa va cerem iertare si sa va dam o explicatie.
Activitatea de pe site se bazeaza pe voluntariat si in aceasta perioada cei care cer ajutorul fiind mare nu putem sa le raspundem promt asa cum o facem pana la sfarsitul anului trecut.
Situatia puteam sa o rezolvam simplu prin limitarea numarului de mesaje zilnice dar am preferat sa nu o facem in ciuda unor mesaje imperative cum este al dv. Suntem curiosi daca sunteti tot atat de insistent in acordarea ajutorului altor semeni.
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: la pensie la data: 02/09/2011 8:39am
Pentru S. Demetrescu
1.Fiind pensionat inainte de 2 noiembrie 2008 ati primit un punctaj suplimentar conform OU 100/2008 pentru stagiul in grupa II .
Acum urmeaza sa primiti o diferenta fata de punctajul suplimentar pentru acelasi stagiu calculat conform OU 2009/2008 care va fi mai mare decat cel primit anterior.
Motivul pentru care nu s-a aplicat aceste majorari conform legii 263/2010 incepand cu ianuarie 2011 nu-l cunoastem dar presupunem fi volumul mare de lucru asa cum motivam si noi intarzierea raspunsului.
2. Ati inteles corect. Acordarea punctajului suplimentar de 25 % pentru stagiile inconditii deosebite dupa aprilie 2001 se va face incepand cu 01 ianuarie 2012.
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: la pensie la data: 02/09/2011 8:41am
Pentru Gabriel Branzan
Cititi raspunsul domnului Stanciu Ion care vi se adreseaza si dv.
Re: Legea de majorare a pensiilor pentru grupele I si II
Scris de: stanciu ioan la data: 02/10/2011 7:07am
Multumiri pentru raspuns,scuze ptr insistenta,chiar nu stiam ca lucrul pe acest site se bazeaza pe voluntariat.
Felicitari ptr efort si tot inainte!
cu stima,
stanciu ioan
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1